SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

Naše knihy

Všechny knihy autora: "Václav NÁMĚSTEK"

(nalezen jeden titul)

Kolečkama vzhůru


Autor: Václav NÁMĚSTEK   

Rok vydání: 2016

ISBN: 978-80-87567-93-7

Obálka: Jiří SOUČEK

Skladem: ano

Cena: 290,- Kč

Zařazení: Memoáry; Technika; Sportovní letectvo

Formát: 165 x 235 mm, 160 stran, pevní vazba, 88 fotografií

Mnohdy, teprve když jste postaveni před hotovou věc, tak si uvědomíte, jak je těžké ji udělat.
Tak banální věc, jako napsat pár řádků o člověku, který se mi před téměř dvaceti lety představil jako: já jsem Náměstek, nikoli funkcí, ale jménem, mě docela zaskočila.
Během 25 let, co se věnuji výcviku leteckých akrobatů, mi prošlo rukama hodně lidí, ale Václav je jeden z mála, na koho nikdy nezapomenu.
Na dráhu leteckého akrobata se dal již v poměrně zralém věku a zprvu na mě působil spíš dojmem intelektuála, než zaníceného sportovce. Jak ale čas běžel a já měl možnost ho blíže poznat, překvapila mě šíře jeho zájmů a schopností. Z pragmatického advokáta s hlubokým sociálním cítěním se vyklubal velice houževnatý a cílevědomý sportovec, který si svoji akrobatickou slávu tvrdě odpracoval. K mému potěšení se letecké akrobacii začal věnoval víc, než se naučit bezpečně převracet s letadlem ve vzduchu. Zvítězila v něm touha dobýt další vrchol a začal se věnovat soutěžní akrobacii. Dobývání vrcholů mu jistě učarovalo již dříve, věnoval se aktivně horolezectví, které v něm zanechalo zdravou ctižádost a hlavně houževnatost.
Většina lidí, kteří něčeho dosáhnou, má někoho, kdo je motivuje a případně i přivede k té či oné činnosti, Václava ovlivnila jedna výrazná osobnost Československé letecké akrobacie, a to Ivan Tuček. Vašek během své akrobatické kariéry to sice nedotáhl na mistra světa, ale i titul Mistr ČR v letecké akrobacii, který získal, je úctyhodný výsledek.
Když si uvědomil své možnosti a ukončil svoji závodní kariéru, neváhal věnovat svůj čas nástupcům. Rozšířil řady akrobatických rozhodčí, kde se snažil předávat své zkušenosti následovníkům.
To, že se odhodlal sepsat postřehy z akrobatického dění, považuji za velice ocenění hodný čin. Co cennějšího můžeme zanechat svým nástupcům, než své zkušenosti, ze kterých se mohou poučit, a na kterých mohou dál stavět své letecké či jiné umění.

Jiří Duras trenér leteckých akrobatů v Leteckém akrobatickém centru Karlovy Vary

Je normální po padesátém roce věku začít soutěžit v letecké akrobacii? To je otázka, ale fakt, že to jde je popsán v této publikaci. Dá se v ní nalézt popis zábavné cesty k takovému počinu. Nicméně i návod, jak si zhruba za tři roky od zahájení základního leteckého kurzu obstarat první vavříny v leteckých akrobatických soutěžích. Publikace popisuje i setkání autora s našimi nejlepšími akrobaty a jejich pomoc při jeho snaze se na stará kolena „poptačit“.