SVĚT KŘÍDEL

Nakladatelství letecké literatury

Historie, letectví, letadla

letecká výzbroj a osobnosti

Nakladatelství letecké
a válečné literatury

››› Prohlídni naše typy

DC-3 (Dakota) C-47 a Československo


Autor: Pavel TÝC   

Rok vydání: 1999

ISBN: 80-85280-60-4

Skladem: ne

Cena: 359,- Kč

Zařazení: Historie ČS letectva; Technika; Dopravní letectvo; Vojenské letectvo; Archiv

Formát: 165x235, stran 448, pevná vazba

Letoun Douglas DC-3, známý také pod jménem Dakota, je jedním z nejslavnějších letadel vůbec. Jeho služba zasahuje jak do civilní, tak i do vojenské sféry. V této nové obsáhlé knize její autor podrobně přibližuje výrobce Douglas Aircraft Company, vývoj, konstrukci a letové zkoušky prototypu DC-1, dále úspěšné DC-2 a konečně legendární DC-3 včetně válečného nasazení pod označením C-47.
Od prvního letu “Décétrojky” v prosinci 1935 začala její triumfální cesta do aerolinií, nejdříve v USA, potom v mnoha zemích světa. Československá letecká společnost - ČLS začala od roku 1937 využívat avantgardní DC-3 a tak se zařadila na čelo tehdejšího vývoje. I o tom se v knize detailně pojednává a popisuje, proč se typ stal v historii letectví tak výjimečný. Následovala válka 1939-45 v níž Dakoty nemalou měrou rovněž přispěly k udržení kontinuity čs. státu. Po vítězství přišel nový rozmach, nákupy a úpravy veteránů pro ČSA, ministerstvo dopravy, podnik Baťa a čs. vojenské letectvo. Působení populárních Dakot v Československu v rozvíjejícím se leteckém odboru čtyřicátých a padesátých let dvacátého století je faktograficky zpracováno v plné šíři, text doprovází řada přehledných tabulek, stovky fotografií i množství ilustračních nákresů.
O své pilotní zkušenosti s typem DC-3 se podělil v rozsáhlé stati i čs. letec Karel Šeda, zahrnuty jsou i údaje z čs. leteckého výzkumu a podrobnosti o službě licenčního typu Li-2 v Československu kde létal jako pokračování DC-3/C-47 až do roku 1967. Samostatné kapitoly tvoří popis úletů a únosů čs. Dakot, dále létání u čs. pošty, na linkách ČSA a také samozřejmě v čs. armádě. Zachyceny jsou všechny stroje DC-3 v Československu a to dává úplnou představu jaké zvláštní místo typ zaujímá v dějinách.